آقای حشمتی کارآگاهی باسابقه است که در آستانه‌ی بازنشستگی قرار گرفته و قصد خودکشی دارد. او بار شکست عاطفی سنگینی را به دوش می‌کشد، همسر و دخترش سال‌هاست که او را ترک کرده‌اند و در شهر آمل ساکن هستند. کارآگاه حشمتی نیز قصد دارد تا برای آخرین بار به دیدار دخترش برود و در راه برگشت تصمیم خود را عملی کند. او به این مسئله اعتقاد دارد که پالتوی یکسر کتان ایتالیایی سفید برایش شانس می‌آورد، روی همین حساب پالتو را از همسایه‌ی مرفه‌ش قرض می‌گیرد و راهی آمل می‌شود. در راه برگشت وقتی قصد داشت تا تصمیم خود را عملی کند، کارآگاه حشمتی در معرض اتفاقات دیگر قرار می‌گیرد و وارد جریانی معمایی و جنایی می‌شود. پالتوی یکسر کتان ایتالیایی سفید چگونه مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد؟

آقای حشمتی پلیسی معمولی است با کلی بلندپروازی‌هایی که از پیشانی‌نوشت بدش نتوانسته به هیچکدام از آرزوهاش برسد، اما با اینکه هیچ‌وقت نتوانسته قهرمان زندگی خودش یا هرکس دیگری باشد، در معمولی بودن و لذت بردن از علی‌السویه‌ترین جزئیات زندگی روزمره تبحر بینظیری دارد! حشمتی عاشق فوتبال است. تیم مورد علاقه‌اش هم صنایع کاغذ مازندران است. شش ماهی می‌شود که از اداره پلیس طلب دارد اما همین که می‌تواند سوار بنز سازمانی اداره شود برایش کافی‌ست، چون حشمتی دیوانه‌ی ماشین‌های دهه‌ی ۷۰ تا ۸۰ میلادی است: بنز، پیکان دولوکس یا شورلت ۱۹۷۶. او همیشه ساعت کاسیویی که خیلی دوستش دارد در دست می‌اندازد. حتی وقتی از کار افتاده، باز هم ساعت دستش است چون هم هدیه زن سابقش است و هم چون حشمتی برند کاسیو را خیلی دوست دارد. تلویزیونش خراب است ولی اصلا مهم نیست چون حشمتی همیشه رادیو را ترجیح میدهد.
کارآگاه حشمتی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مخاطبانی است که دنبال پوچی‌های روزانه‌ی کارآگاه باسابقه می‌گردند که در آستانه‌ی بازنشستگی است و در دهه‌ی پنجاه آمل درگیر ماجرایی جنایی می‌شود. مخاطبانی که دوست دارند همراه آقای حشمتی به رادیو گوش دهند، پیش‌بینی هوا را دنبال کنند، کنار رودخانه سیگار بکشند، عاشق هفت‌تیر او بشوند، دلشان یک پالتوی یک‌سر کتانِ سفید ایتالیایی بخواهند، ژست‌های همفری بوگارت را دنبال کنند و کلی نوستالژی پلیسی-کارآگاهی دیگر.


خرید کتاب کارآگاه آقای حشمتی
جستجوی کتاب کارآگاه آقای حشمتی در گودریدز

معرفی کتاب کارآگاه آقای حشمتی از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب کارآگاه آقای حشمتی


 کتاب اینس
 کتاب مرد گردویی
 کتاب وجدان زنو
 کتاب ولگردی با قصد قبلی
 کتاب پی پی جوراب بلند
 کتاب پر